Институтът по математика и информатика на БАН (ИМИ-БАН) е водещ български център за изследвания и подготовка на висококвалифицирани кадри. Вече повече от 60 г. той провежда целенасочена научна и образователна политика, свързана с основните тенденции в развитието на математиката, информатиката и информационните технологии.
Институтът по математика и информатика на БАН (ИМИ-БАН) е водещ български център за изследвания и подготовка на висококвалифицирани кадри. Вече повече от 60 г. той провежда целенасочена научна и образователна политика, свързана с основните тенденции в развитието на математиката, информатиката и информационните технологии. В института работят 184 изследователи в 14 научни секции. Изследователските програми на ИМИ традиционно включват и интердисциплинарни проекти, свързани със социалните приложения на математиката и информатиката. Институтът осигурява отлични условия за работа както на утвърдени изследователи, така и на млади учени и докторанти. През последните десет години в ИМИ стотици български и чуждестранни студенти успешно са преминали магистърски програми и повече от 100 докторанти успешно са подготвили и защитили дисертации. Институтът предлага на своите научни сътрудници и гости всички традиционни и модерни помощни средства за изследователска работа, включително една от най-добрите научни библиотеки в Югоизточна Европа. Сътрудници на ИМИ БАН участват активно в подготовката на националните отбори на България за международните състезания по информатика. Информатиците в ИМИ вече няколко десетилетия вземат дейно участие в подготовката на младите български таланти и в организацията на национални и международни състезания, олимпиади и научно-изследователски програми.
Общата равносметка от участията на България в международните олимпиади по информатика от основаването им през 1989 г. до днес показва, че нашата страна заема пето място в света по общ брой медали, 79 (след Китай, Полша, Русия и Румъния). При това младите ни информатици показват завидна математическа култура – в тазгодишното издание на Research Science Institute (RSI 2011), международна лятна научно-изследователска програма в Масачузетския технологичен институт (MIT) за изявени ученици в областта на природните науки и математиката, българският информатик от Ученическия институт (УчИМИ) Тодор Марков разработи проект в областта на теория на графите, който спечели признанието за най-добър математически реферат.